28 12 2017

ADALETSİZ HUKUK.

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ darbesi oldu. O günden sonra gündemimize #bylock isimli iletişim ağı girdi.
Bylock kullandığı için şu an cezaevlerinde yatan, işini kaybeden binlerce insan var. Bugün anlaşıldı ki bunların 11.480 kişisi suçsuz.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı kendi iradeleri dışında bu kişilerin #bylock isimli ağa yönlendirildiklerini açıkladı. Tam 1.5 yıldır suçsuz yere sadece bylock kullandı diye görevlerinden olan, özgürlüğünü yitiren, evi barkı dağılan bu insanların hakları ne olacaktır.
1,5 yıl dört duvar arasında geçirdikleri ömürlerini hangi iktidar geri verecektir. Özgürlükten mahrum geçirilen her günün bedelini hangi hükümet ve hangi hukuk tespit edecektir. Dağılan aileleri hangi hükümet birleştirecek, annesi ile beraber; bebek ya da çocuk olduğu için cezaevinin olumsuz şartlarında güneşe hasret yaşayan evlatların hayatlarını kimler geri verecektir.

Elinde polis ve asker, vatandaşları hakkında her türlü araştırmayı yapabileceği istihbarat ve güvenlik ile ilgili her konuyu araştırabilecek MİT elinde bulunan bir hükümet, sorgusuz ve sualsiz hiç bir araştırma ve hukuki delillendirme yapmadan içeri aldığı, işinden ettiği, özgürlüğünü gasp ettiği suçsuz bu insanların hakkını nasıl karşılayacaktır.

Bir insan her şeyini kaybedebilir. Bir ülke toptan ekonomik olarak iflas edebilir. Ancak bireyler ve toplumlar özgürlükleri gasp edilmiş şekilde yaşayamazlar.

İki dudağın arasından çıkacak sözlerle yaşanılan bir hayatın özgürlüğünden bahsedilebilir mi?. Böyle bir ülkede hukuktan ve hukuku uygulayanların adaletini sorgulayamayacak mıyız?. 
11.480 kişinin hayatını darmadağın eden bu hukuksuzluğun sorumluluğunu kimse üstlenmeyecektir. Çünkü hukukun olmadığı ülkelerde sorumluluk üstlenecek insanlar bulunamaz.

Hukuk herkese lazımdır. Toplumun her kesimini güven içinde yaşatan tek şey hukukun adalet ile uygulanmasıdır. 
Bu yüzden hukukun tekrar tek güç olabilmesi, hukuku adaletle uygulayacak ehliyet ve yeterliliğe sahip insanların tekrar yaşayabilmesi için #yenibiroluşum'a ihtiyaç vardır.

Hz. Ali'nin asırlar ötesinden bize ışık tutan, "devletin dini adalettir" sözünü hakim kılacak bir anlayışa yeniden ihtiyaç vardır.

Adaletle yaşayacağımız, farklılıklarımızla gurur duyup beraber yaşamayı öğreneceğimiz bir bilinç hareketine ihtiyaç vardır. #yenibiroluşum için önce eğitim, sonra adalet ve özgür bir toplum için birey birey ayağa kalkmak zorundayız ve kalkacağız.

Mehmet TEKECİ

0
0
0
Yorum Yaz